Robert Winnicki: Dmowski jest ogromnie niedocenianą postacią

Zachęcamy do zapoznania się z krótkim wywiadem, jakiego udzielił Danielowi Witowskiemu prezes Ruchu Narodowego – poseł Robert Winnicki w związku z 77 rocznicą śmierci Romana Dmowskiego.

2 stycznia obchodziliśmy 77 rocznicę śmierci głównego ideologa polskiego nacjonalizmu – Romana Dmowskiego. Proszę powiedzieć, czy dorobek Dmowskiego zachował swą aktualność, czy z jego idei mogą korzystać i korzystają kolejne pokolenia polskich narodowców?
Dmowski bez wątpienia stworzył podwaliny polskiej idei narodowej. Technologia myślenia o narodzie jego autorstwa jestponadczasowa, czego dowodem są chociażby “Myśli nowoczesnego Polaka”. Oczywiście należy pamiętać, że wiele tez Dmowskiego czy problemów, jakimi się zajmował dotyczyły wydarzeń czy zjawisk z okresu jego życia. Od tego czasu, jak wiemy, wiele się zmieniło i na ten fakt bierzemy poprawkę.

Uważa Pan, że Roman Dmowski zajmuje obecnie adekwatne do swojego życiorysu i dorobku miejsce w panteonie osób zasłużonych dla Polski?
Z całą pewnością jest ogromnie niedocenianą i wciąż przez niektóre środowiska szkalowaną postacią. Dowodem na to może być chociażby niewspółmiernie skromna do zasług dla Polski ekspozycja Dmowskiego w przestrzeni publicznej. Oczywiście nie nad tym Dmowski najbardziej by ubolewał, gdyby żył, lecz nad mało obecną w polskiej polityce czy w sposobie myślenia Polaków swoją spuścizną. W szeroko pojętym obozie patriotycznym, który konfrontuje się ze środowiskami kosmopolitycznymi czy lewackimi, myślenie narodowe jest wciąż nader rzadkie, a w Sejmie bardzo niewielu parlamentarzystów praktykuje sposób myślenia Romana Dmowskiego.

W jaki sposób parlamentarzyści wchodzący w skład Narodowo-Demokratycznego Zespołu Parlamentarnego zamierzają uczcić 77 rocznicę śmierci Romana Dmowskiego?
31 stycznia o godzinie 14 odbędzie się Msza Św. za duszę Romana Dmowskiego w Kościele Redemptorystów przy ul. Karolkowej w Warszawie. Następnie planujemy okolicznościową prelekcję i spotkanie opłatkowe. To będzie naszym symbolicznym wyrazem przywiązania do Romana Dmowskiego. Zamiast na hucznych celebracjach wolimy się skupić na pracy parlamentarnej. Narodowo-Demokratyczny Zespół Parlamentarny od połowy stycznia rusza pełną parą i w jego gronie będziemy “czcili” Romana Dmowskiego, przygotowując konkretne projekty polityczne – uniezależniające Polskę od zagranicy i od zagranicznych wpływów oraz związane z rozwojem polskiej gospodarki narodowej.