74. rocznica wkroczenia Armii Czerwonej na warszawską Pragę – relacja

W dniu dzisiejszym kol. Anna Straszyńska, założycielka Stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu poprowadziła wspaniały spacer po „wyklętych adresach” Pragi. Spacer odbył się 6 dni przed 74. rocznicą wkroczenia na Pragę Armii Czerwonej, która miała przynieść wyzwolenie.

Tematyka spaceru: “dlaczego komunizm dla Warszawy zaczął się właśnie na Pradze”, ściśle nawiązuje do wydarzeń, które były konsekwencją pojawienia się sowietów na prawym brzegu Wisły, Ulice Namysłowska, 11 Listopada, Szwedzka, Strzelecka, Wileńska, Cyryla i Metodego, Jagiellońska, Sierakowskiego – sieć punktów na mapie, zidentyfikowanych jako miejsca związane z represjami i kaźnią w okresie reżimu komunistycznego. To w nich, w latach 1944-1956, odbywały się brutalne przesłuchania i bezprawne przetrzymywania, a nawet dokonywano morderstw.

Ofiarami byli żołnierze AK, NSZ, BCh i innych formacji podziemnych, ale nie tylko, sprawcami natomiast funkcjonariusze sowieckiego i polskiego /komunistycznego/ aparatu bezpieczeństwa. Przedstawiciele Ruchu Narodowego uczestniczący w tym wspaniale poprowadzonym spacerze, zapalili znicze i oddali cześć Polakom w miejscach ich kaźni.

Organizatorem tego wydarzenia było Muzeum Warszawskiej Pragi. Serdeczne podziękowania dla kol. Anny Straszyńskej ze Stowarzyszenia Kolekcjonerów Czasu, dla uczestników i Organizatora niniejszego wydarzenia.

Cała fotorelacja jest dostępna tutaj.