80. rocznica pierwszego transportu polskich więźniów do Auschwitz

Krzysztof Bosak i Konfederacja upamiętnili jedną z niestety wielu tragicznych rocznic w polskiej historii. 14 czerwca obchodziliśmy 80. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

“Jesteśmy pod bramą Muzeum Auschwitz, w miejscu dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i miejsca śmierci ponad miliona osób, dokładnie w 80. rocznicę pierwszego transportu więźniów z Tarnowa, który dotarł do obozu Auschwitz. 728 mężczyzn, głównie Polaków, głównie młodych ludzi. Polskich patriotów, którzy podpadli niemieckiemu okupantowi, którzy próbowali przedostać się przez góry do Budapesztu po to, żeby zasilić formującą się polską armię, którzy chcieli walczyć za Polskę albo którzy po prostu z różnych powodów byli więźniami” – przypominał te straszne wydarzenia kandydat Konfederacji na prezydenta.

“Tak zaczęła się historia kaźni milionów więźniów, milionów ofiar tego miejsca, niemieckiej machiny zagłady, machiny terroru i śmierci. Dziś jesteśmy tutaj, żeby złożyć wieniec”. Nie było to jednak proste, a wejście na teren obozu wymagało wiele zachodu. “Pod pretekstem epidemii obóz został zamknięty, a obchody 80. rocznicy transportu głównie polskich więźniów do Auschwitz zostały de facto sparaliżowane i uniemożliwione” – przedstawiał problem wiceprezes Ruchu Narodowego. Krzysztof Bosak podkreślał, że “nigdy nie zgodzimy się na fałszowanie polskiej historii”, czego przykładem jest mówienie na świecie o “polskich obozach śmierci”. Trzeba przypominać, że “Holocaust był zorganizowanym działaniem państwowości niemieckiej”. Historię zakłamują również Żydzi. Po konferencji prasowej przedstawiciele Konfederacji złożyli wieniec.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w Auschwitz zginęło wielu wybitnych narodowców jak np. Witold T. Staniszkis, Roman Rybarski, Stefan Niebudek, Edward Zajączek, Jan Mosdorf. Wymienieni tutaj byli często profesorami, zajmowali ważne stanowiska w ramach Stronnictwa Narodowego, stanowili niewątpliwie elitę narodu polskiego. Także rocznica pierwszego transportu do Auschwitz powinna być dla narodowców ważna. Narodowcy do Auschwitz trafili już w pierwszym transporcie. Byli to Józef oraz Stanisław Mirochna. Założyli w obozie Stronnictwo Narodowe. Z konspiracyjnymi strukturami Stronnictwa Narodowego w ruchu oporu w Auschwitz współpracował słynny Witold Pilecki, który informował Zachód o straszliwych wydarzeniach, jakie mają miejsce w Polsce. Nie dajmy wymazać polskich ofiar z historii. Pamiętajmy o naszych bohaterach!