Apel do radnych Jeleniej Góry ws. odrzucenia współpracy z banderowskim miastem

Prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki zaapelował do radnych Jeleniej Góry, by odrzucili umowę partnerską z Tarnopolem, w którym kwitnie kult ludobójców z UPA.

Warszawa, 17.10.2017 r.

Apel do radnych Jeleniej Góry

Szanowni Państwo!

Zaniepokojeni mieszkańcy Jeleniej Góry poprosili mnie o interwencję w bulwersującej sprawie, która ma być rozstrzygana dziś na posiedzeniu Rady Miejskiej. Idzie mianowicie o zawarcie umowy partnerskiej z Tarnopolem na Ukrainie, do czego prze grupa radnych stolicy Karkonoszy.

Szanowni Radni – Tarnopol jest dziś miastem rządzonym przez ludzi odwołujących się wprost do ideologii banderowskiej i kultu Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za bestialskie wymordowanie blisko 200 tysięcy Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

W Tarnopolu kilka dni temu odbyła się potężna feta ku czci tej zbrodniczej formacji a Stefan Bandera, ideowy oraz polityczny patron ludobójstwa dokonanego na Polakach, ma olbrzymi pomnik postawiony w eksponowanym miejscu ostatnimi laty. Wszystko to dzieje się przy pełnej aprobacie, przy udziale i finansowaniu ze strony władz miasta. Kult hitlerowskich kolaborantów i bestii w najokrutniejszy sposób mordujących Polaków, którzy mieszkali na Ziemi Ojców, kwitnie tam w najlepsze.

Ze względu na te wstrząsające fakty apeluję do Państwa Radnych, do waszych sumień, do poczucia odpowiedzialności i przyzwoitości – odrzućcie umowę partnerską z miastem, które na swoje sztandary bierze morderców naszych przodków.

Jelenia Góra i region jeleniogórski to tereny zamieszkiwane w dużej mierze przez Kresowian oraz ich potomków. Wielu naszych ojców, dziadków i pradziadków przybyło na te ziemie z Wołynia, z województw lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego. Wielu ocalało z rzezi, jakie zgotowali im Ukraińcy. Bardzo wielu z nas ma w swoich rodzinach pomordowanych przez UPA przodków.

Dopóki Tarnopol czy inne ukraińskie miasto będzie czciło katów polskich kobiet, dzieci, starców i mężczyzn, dopóty zawieranie z takim miastem partnerstwa będzie po prostu hańbą i pluciem na groby przodków.

Żywię głęboką nadzieję, że Jelenia Góra tej hańby uniknie. Liczę na Państwa poczucie przyzwoitości i apeluję o wyrzucenie umowy partnerskiej z Tarnopolem do kosza.

(-)

Robert Winnicki
Poseł na Sejm RP
Prezes Ruchu Narodowego