Działacze RN upamiętnili Romana Dmowskiego w 97. rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego

W 97. rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego delegacja działaczy RN na czele z Robertem Winnickim, Krzysztofem Bosakiem, Witoldem Tumanowiczem oraz Piotrem Filipkiem (członek zarządu RN Mazowieckie) odwiedziła Cmentarz Bródnowski, na którym został pochowany Roman Dmowski.

Już niemal wiek minął od podpisania Traktatu Wersalskiego przez Romana Dmowskiego. To wydarzenie, które na arenie europejskiej przypieczętowało odzyskanie niepodległości przez Polskę, ukoronowanie pracy politycznej Dmowskiego i obozu narodowego w okresie I wojny światowej. Wówczas elity europejskie rozpoznawały twórcę polskiego nacjonalizmu jako reprezentanta naszego narodu, dzięki wcześniejszej aktywności stworzonego przez Dmowskiego Komitetu Narodowego Polskiego.

To Dmowski negocjował granice Polski, to on toczył dyplomatyczne boje, to on miał wstęp do gabinetów władzy wszystkich najważniejszych stolic przed stu laty. Nie osiągał tego poprzez spolegliwość i umizgi, ale poprzez szacunek budowany na twardym i umiejętnym reprezentowaniu interesów swego narodu. Dziś Ruch Narodowy jest spadkobiercą jego myśli i jako jedyne środowisko polityczne pamięta o tej rocznicy.

Traktat Wersalski był głównym układem pokojowym, kończącym I wojnę światową. Został podpisany 28 czerwca 1919 roku, a ratyfikowany 10 stycznia 1920 roku w Paryżu i z tą datą wszedł w życie.