IV Marsz Zwycięstwa Rzeczpospolitej

15 sierpnia przedstawiciele Ruchu Narodowego wzięli udział w IV Marszu Zwycięstwa Rzeczpospolitej zorganizowanego przez Młodzież Wszechpolską. W marszu wzięli również udział przedstawiciele Obozu Narodowo-Radykalnego.

Marsz wyruszył o godz. 15:00 spod Muzeum Wojska Polskiego i szedł Alejami Jerozolimskimi w kierunku ronda Charlesa de Gaulle’a. Tuż po skręceniu w ulicę Nowy Świat, Marsz napotkał blokadę Obywateli RP i środowisk skrajnie lewicowych. Po kilkunastu minutach postoju Marsz pod eskortą Policji ominął blokadę idąc ulicami Foksal, Kopernika i Ordynacką.

Hasła głoszone przez uczestników Marszu odnosiły się do Bitwy Warszawskiej “Lance do boju, szable w dłoń! Bolszewika goń, goń, goń! i Wojska Polskiego “Niech żyje Wojsko Polskie!”.  

Pomimo ominięcia blokady Obywatele RP starali się zakłócić przebieg Marszu, nawet doszło do obrzucenia narodowców kolorowym proszkiem. Ponadto niektórzy kontrmanifestanci siadali lub kładli się na trasie pochodu.

Trasa Marszu kończyła się na Placu Zamkowym, gdzie krótkie przemówienia mieli Aleksander Kowaliński z Ruchu Narodowego i Mateusz Marzoch, rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej. Marsz zakończyło odmówienie modlitwy “Pod Twoją obronę” oraz odśpiewanie hymnu państwowego.