Jastrzębie-Zdrój: Ruch Narodowy walczy o dekomunizację ulic

10 czerwca działacze rybnickiego okręgu Ruchu Narodowego wspólnie z stowarzyszeniem Niezależna Inicjatywa Mieszkańców z Jastrzębia Zdroju złożyli w UM Jastrzębia – Zdroju petycję zawierającą własne propozycje nowych nazw ulic.

Mimo że Miejski Zespół ds. Nazewnictwa nie odbył jeszcze spotkania w tej sprawie, pozwoliło to uświadomić mieszkańcom miasta sam fakt i konieczność takiej zmiany. Jednocześnie nasi działacze starali się w mediach internetowych uświadamiać opinię publiczną, że odbędzie się to bez kosztów z ich strony. Działacze Ruchu Narodowego w miejsce ulic: Findera, Świerczewskiego, Sawickiej i Wieczorka, zaproponował ulice: Żołnierzy Wyklętych, Henryka Średnickiego, Danuty Siedzikówny oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Do UM wpłynęły również inne propozycje zmian. 4 listopada przekazano do konsultacji społecznych propozycję, w których jedna pokrywała się z naszymi sugestiami – jest to ulica Żołnierzy Niezłomnych. Ponadto zaproponowano nazwy: Niepodległości , Józefa Rymera i Gen. Władysława Andersa.

– Należy podkreślić, że władze miasta Jastrzębia Zdroju bardzo rzetelnie wybrały nowe nazwy ulic i ze strony rybnickiego okręgu RN jest pełna akceptacja dla pozostałych zmian – powiedział Tadeusz Maron, pełnomocnik Ruchu Narodowego w Rybniku i Jastrzębiu Zdroju.

Przez najbliższy miesiąc mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje zdanie na stronie przeznaczonej do konsultacji społecznych: