“Jedynki” Konfederacji w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Dzisiaj w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa prezentująca naszą “jedynkę” w okręgu warmińsko-mazursko-podlaskim.

Prezes Ruchu Narodowego poseł Robert Winnincki będzie otwierał listę Konfederacji w okręgu nr 3 obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Podczas konferencji prasowych w Białymstoku i Ełku Robert Winnicki zapowiedział walkę o „miejsce na podium” w tegorocznych wyborach oraz przełamywanie dominacji PO i PiSu.

– Idziemy do europarlamentu z hasłem Niepodległości. Musimy zablokować dyktat polityczny, gospodarczy i kulturowy ze strony brukselskich komisarzy. Nie ma zgody na wciskanie homopropagandy czy ustawianie sądownictwa w Polsce. Musimy kierować się polskim interesem narodowym. Również jeśli chodzi o handel na granicy z Białorusią czy obwodem kaliningradzkim. 

Odpowiadając na pytanie czy mniejszości narodowe, licznie zamieszkujące m.in. województwo podlaskie, powinny obawiać się Konfederacji, Winnicki stwierdził, że ochrona mniejszości w Polsce jest na bardzo dobrym poziomie, który powinien zostać utrzymany. „Powinniśmy wskazywać Litwie czy Białorusi przykład realizowania przez Polskę praw językowych, kulturowych i oświatowych mniejszości narodowych. Walcząc o rodaków w sąsiednich państwach  musimy trzymać wysokie standardy u nas i domagać się ich realizacji u naszych sąsiadów”. 

Głos podczas konferencji zabrali również szefowie struktur Ruchu Narodowego w warmińsko-mazurskim Piotr Lisiecki i lider partii KORWiN w podlaskim Marcin Sawicki. Piotr Lisiecki podał przykład wielogodzinnej podróży z Olsztyna do Białegostoku: „chciałbym żeby ten czas się skrócił a nasze regiony się do siebie zbliżyły”.  Marcin Sawicki mówił m.in. o walce w Brukseli o to by polscy rolnicy byli w UE równo traktowani.

Liderzy Konfederacji zapowiedzieli intensywną kampanię wyborczą – „trzeba pokazać, że Polacy mają wybór nie tylko między Kaczyńskim a Schetyną”.

Z kolei we wtorek w Radomiu odbyła się konferencja prasowa prezentująca naszą “jedynkę” w tym okręgu, którą będzie Kaja Godek, pełnomocnik Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Zatrzymaj Aborcję” i lidera fundacji Życie i Rodzina. 

Poniżej prezentujemy biogramy naszych kandydatów.

* * *

Okręg 5 (Mazowsze) – Kaja Godek

Absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Publicystka, autorka licznych artykułów, wystąpień medialnych, prelegentka na konferencjach o tematyce pro-life i prorodzinnej.

Działalność społeczną prowadzi w ramach Fundacji Życie i Rodzina, którego jest fundatorką i członkinią zarządu. Z systemem tzw. legalnej aborcji, spotkała się osobiście w jednym z warszawskich szpitali, w którym oferowano jej zabicie jej dziecka ze względów eugenicznych.

Pełnomocnik obywatelskich inicjatyw ustawodawczych “Stop Aborcji” 2013 i 2015 oraz #ZatrzymajAborcję (rekordowe 850 000 sygnatariuszy). Odznaczona Medalem św. brata Alberta za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych oraz Nagrodą Sursum Corda 2018 Tygodnika Katolickiego „Niedziela” za obronę życia. Ma męża, syna z zespołem Downa i dwie córki.

* * *

Okręg 3 (Podlasie, Warmia i Mazury) – Robert Winnicki

Założyciel i prezes Ruchu Narodowego, współtwórca oraz wieloletni organizator Marszu Niepodległości, działacz ruchów katolickich. Poseł na Sejm RP. Urodzony w 1985 r. w Zgorzelcu. Jego przodkowie pochodzą z Kresów Wschodnich. Publicysta, menedżer, studiował politologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Mąż, ojciec Stefana i Władysława.

Od najmłodszych lat zainteresowany historią, geografią, religią i dobrze pojętą ekologią. W wieku szesnastu lat wstąpił do Młodzieży Wszechpolskiej. W latach 2009-2013 prezes krajowy tej organizacji. W szkole średniej prezes parafialnego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Zawidowie. Wieloletni członek Civitas Christiana. Współtwórca środowiska Polski Wrocław. W latach 2000. wspierał działalność polityczną Ligi Polskich Rodzin. Zaangażowany w kampanię referendalną nt. członkostwa Polski w UE w roku 2003. Po 2009 r. odbudował Młodzież Wszechpolską. Zainicjował i kierował organizacją kolejnych Marszów Niepodległości począwszy od 2010 roku. 11 listopada 2012 r. ogłosił powstanie Ruchu Narodowego, który w 2015 r. przekształcił się w partię polityczną o tej samej nazwie. Przed wyborami parlamentarnymi 2015 roku kierowany przez niego RN zawarł koalicję wyborczą w ramach komitetu Kukiz 15. Został posłem VIII kadencji. W kwietniu 2016 r. opuścił klub parlamentarny Kukiz 15 i pozostał posłem niezrzeszonym, reprezentującym RN. Jeden z najaktywniejszych parlamentarzystów, organizator wielu konferencji sejmowych, członek komisji ds. Unii Europejskiej oraz Energii i Skarbu.