Katowice: Manifestacja #StopCETA #StopTTIP

Kilkadziesiąt osób zgromadziła sobotnia manifestacja przeciwko CETA i TTIP, zorganizowana przez RN Śląskie i lokalne struktury Młodzieży Wszechpolskiej w Katowicach. Poza mieszkańcami zatroskanymi o krajową gospodarkę pojawili się także przedstawiciele Anonymous, czyli  tzw. globalnej grupy sprzeciwiającej się m.in.  ograniczaniu wolności obywatelskich, korupcji, konsumpcjonizmowi i cenzurze. Ich charakterystycznym elementem ubioru są maski Guya Fawkesa, które zakładają pokazując się publicznie.

Jak relacjonują uczestnicy manifestacji w przemówieniach poruszono temat umowy NAFTA z 1994r. To umowa o wolnym handlu pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem, która poskutkowała dewastacją rolnictwa w Meksyku czy utratą ok. 1,5 miliona miejsc pracy. – Meksyk, podobnie, jak dziś Polska nie był w stanie konkurować z industrialnym rolnictwem anglosaskim i został wręcz zalany produktami spożywczymi z północy. Zgodnie z naszymi przewidywaniami manifestacja nie przyciągnęła dużej liczby uczestników. Temat nie jest lotny, w mediach praktycznie nie istnieje, a umowa CETA liczy 1500 stron, więc jest bardzo obszerną lekturą – relacjonował przedstawiciel RN.

– Mówiąc o CETA należy pamiętać o sądach arbitrażowych, w których wielkie korporacje będą mogły pozywać kraje UE za brak spodziewanych zysków, spowodowany choćby podwyższeniem pensji minimalnej dla pracowników. Sprawy takie będą się zapewne kończyć tak, jak sprawa Eureko, które zaskarżyło Polskę kilkanaście lat temu. Firma otrzymała z naszych podatków 9 mld zł odszkodowania – tłumaczył w swoim przemówieniu Jacek Lanuszny, prezes Ruchu Narodowego w województwie śląskim.

Przedstawiciele organizatorów rozdawali ulotki informujące o szkodliwości CETA i TTIP. Jak można było się spodziewać większość ludzi nie wiedziała czym są te umowy, czego dotyczą i jakie będą konsekwencje ich ratyfikacji.

CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Porozumienie ma zostać zawarte w październiku podczas szczytu UE-Kanada.