Krzysztof Bosak i Krystian Kamiński ws. polityki kresowej rządu i szkoły w Mościskach

26 maja odbyła się konferencja prasowa Krzysztofa Bosaka i Konfederacji ws. polityki kresowej polskiego rządu oraz polskiej szkoły w Mościskach na Ukrainie, której grozi zamknięcie. Konfederacja w obronie polskości na Kresach.

Konferencja prasowa została zorganizowana ws. sytuacji polskiej szkoły w Mościskach na Ukrainie. Polskiej placówce edukacyjnej grozi zamknięcie. Chcą tego Ukraińcy, a Polska nie czyni żadnych konkretnych kroków w celu przeciwdziałania temu zjawisku. Na konferencji mówili o tym Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji na urząd Prezydenta RP, jeden z posłów Ruchu Narodowego Krystian Kamiński, poseł Konfederacji Grzegorz Braun, radny Przemyśla i specjalista ws. Kresów prof. Andrzej Zapałowski oraz Polka ze Lwowa, Ewelina Podgórna. Problem przedstawił Krzysztof Bosak.

“Polskiej szkole na Ukrainie, w Mościskach, grozi likwidacja, grozi ukrainizacja. Ostrzegaliśmy przed ukraińską ustawą edukacyjną z 2017 roku. To ustawa, przeciwko której ostro protestowały Węgry, ostrzegali przed nią Rumuni. Jedynie polski rząd, reprezentowany przez ambasadora Piekło, nie tylko nie zaprotestował, a nawet wypowiadał się o tej ustawie w sposób dopuszczający, tolerujący, niemalże chwalący ją. Bezinteresowne wspieranie Ukrainy!” – mówił wiceprezes Ruchu Narodowego. Według kandydata Konfederacji na urząd Prezydenta RP winna temu zjawisku jest “ślepa, naiwna polityka poświęcająca prawa Polaków na Kresach pod miraże gier międzynarodowych”. Zjawisko to “znajduje dzisiaj swój opłakany skutek. (…) Polski rząd powinien działać i zapobiec tym tragicznym skutkom swojej głupiej polityki”.

“Polski ambasador powinien walczyć w Mościskach o przetrwanie polskiej szkoły i o to, by utrzymać tam nauczanie w języku polskim. Ambasador ukraiński tu w Warszawie powinien dziś tłumaczyć się w Kancelarii Premiera” – podkreślał Krzysztof Bosak. Poseł Ruchu Narodowego Krystian Kamiński zaznaczył, że Polacy mają podobne problemy na Litwie – “Podobną sytuację do tej na Ukrainie, mamy również na Litwie. Litewskie władze chcą zlikwidować polskie gimnazjum Żejmiana w Podbrodziu na Wileńszczyźnie” – mówił. “Należy zadać podstawowe pytanie. O kogo dba MSZ? Czy o dobre stosunki z Litwą i Ukrainą, czy powinno dbać o dobro Polaków? Naszym zdaniem priorytetem polskiej polityki zagranicznej jest interes Polaków na Wileńszczyźnie i rejonie lwowskim”. Ruch Narodowy w obronie Polaków na Kresach!