Krzysztof Bosak i Robert Winnicki w obronie Śląska i górników

Krzysztof Bosak, po kilkudniowym objeździe miast głównie w zachodniej części Polski, na jeden dzień wrócił do Warszawy. Nie był to jednak dzień odpoczynku. Miała miejsce konferencja prasowa ws. sytuacji na Śląsku.

W konferencji prasowej Konfederacji wzięli udział: Krzysztof Bosak, a więc kandydat sojuszu narodowców, konserwatystów i wolnościowców w wyborach prezydenckich, poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego, a także poseł Grzegorz Braun. Tematem konferencji prasowej była sytuacja na Śląsku, gdzie oficjalnie ze względu na koronawirusa rząd zamknął kopalnie. Przedstawiciele Konfederacji zdecydowanie sprzeciwili się takim działaniom. “W sobotę, 13 czerwca, w Katowicach, zgromadzimy się na wiecu w obronie górników, kopalń, Śląska” – zadeklarował kandydat Konfederacji na prezydenta, Krzysztof Bosak.

Dzieje się to “w związku z decyzjami rządu, które nie mają podstaw merytorycznych, nie są zrozumiałe i zagrażają interesom ekonomicznym polskiego sektora górniczego” – mówił K. Bosak. “Mamy na myśli decyzję ministra Sasina, który zamknął kopalnie na okres trzech tygodni wedle trudnego do zrozumienia klucza. Na podstawie informacji, które otrzymujemy od górników, aż 6 z 12 zamkniętych kopalń to kopalnie, w których nie było koronawirusa. Kopalnie, które były typowane przez ekspertów do zamknięcia, w których było wiele zakażeń, takie jak Pniówek czy Zofiówka, zamknięte nie zostały. (…) Taka decyzja pokazuje, że rząd dba przede wszystkim o dobry wynik swojego kandydata na prezydenta” – podkreślił. “Nie liczy się interes gospodarczy, ludzkie zdrowie, racjonalne podstawy decyzji politycznych, tylko krótkowzroczny interes polityczny”.

“Takiej polityki nigdy nie zaakceptuję” – jasno deklarował Bosak. “Wiemy, kto naciska na Polskę, żeby wygaszać polskie górnictwo, nie wydobywać polskich bogactw naturalnych, żebyśmy jako naród na tym nie zarabiali. Unia Europejska. Z którą rząd PiS w ostatnich latach po cichu dobijał targu ws. zamykania rentownych kopalń. Nie zgodzimy się nigdy, żeby pod pretekstem epidemii, pandemii, kryzysu, jakichkolwiek innych pretekstów, w sposób niekorzystny korygować bilanse rentownych kopalni, zabierać pracę górnikom” – podsumowywał. Robert Winnicki mówił: “Rząd musi wytłumaczyć, co tak naprawdę robi na Śląsku (…). Trzeci miesiąc rzekomej walki z epidemią, a wyście żadnego planu, harmonogramu, ani dokładnych zasad, na podstawie których coś jest otwierane, coś jest zamykane, nie przedstawili. (…) Dosyć szczucia na Śląsk, na górników, jeden z kluczowych regionów!” – podkreślił.