Krzysztof Bosak i Witold Tumanowicz na noworocznej konwencji Jobbiku w Budapeszcie

Ponad 2 tysiące działaczy partii, dyplomaci i zagraniczni goście z kilkunastu krajów (nie tylko europejskich) w tym delegacja Ruchu Narodowego – tak w liczbach wyglądała konwencja Jobbik Magyarországért Mozgalom.

W sobotę 28 stycznia o godzinie 13:00 w Budapeszcie rozpoczęła się doroczna konwencja Jobbiku, w której wzięła udział oficjalna delegacja Ruchu Narodowego, z wiceprezesem Krzysztofem Bosakiem oraz Wiotoldem Tumanowiczem (członek Zarządu Gł. partii) na czele.

Liderzy RN gościli w węgierskiej stolicy już od piątku. – Od ponad roku Gabor Vona (prezes Jobbiki) forsuje bardziej umiarkowaną retorykę, co wywołuje opór niektórych rozczarowanych członków i sympatyków. Jednak zapowiadany przed konwencją protest radykałów w końcu nie odbył się, a Jobbik pod przywództwem Vony staje się coraz bardziej wpływowy. Węgrzy – jak w każdym roku – przyjęli nas bardzo ciepło! – relacjonował na swoim facebookowym profilu Krzysztof Bosak.

Jobbik Magyarországért Mozgalom to węgierska nacjonalistyczna partia polityczna, obecnie druga siła w parlamencie. Pierwszy sukces przyniosły im wybory do PE w 2009 roku (po 6 latach działalności), w których zdobyli ponad 427 tys. głosów (14,7%). Współpraca RN i Jobbiku trwa od 2012 roku.