Krzysztof Bosak nagłośnił antypolskie wystąpienie w muzeum Polin

13 marca wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak jako pierwszy zrelacjonował wykład „Epidemie mowy nienawiści. Jak blisko Marca ’68 jesteśmy?” zorganizowany w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Wykład był otwarty, a Krzysztof Bosak wziął udział jako zwykły słuchacz. Trwające godzinę wystąpienie było poświęcone zjawisku antysemityzmu w Polsce w kontekście m. in. rocznicy “marca 68” i ustawy o IPN. Prelegentem był prof. Michał Bilewicz, psycholog społeczny. Profesor Bilewicz zarzucił Polakom antysemityzm używając antypolskiej retoryki i wygłaszając wiele oburzających i nieprawdziwych tez. Wykład przyciągnął kilkuset słuchaczy. Na sali obecni byli m. in. antypolski socjolog prof. Jan Tomasz Gross i publicysta Gazety Wyborczej Konstanty Gebert.

Krzysztof Bosak zabrał głos w dyskusji po wykładzie i zapytał o sposób kwalifikacji różnych wypowiedzi jako „mowa nienawiści” w badaniach przeprowadzonych przez prelegenta oraz o to czy badał on korelację pomiędzy wzrostem antysemityzmu a społecznym wzrostem świadomości żydowskiego antypolonizmu.

Cała relacja z wykładu dostępna jest na koncie twitterowym Krzysztofa Bosaka:
https://twitter.com/krzysztofbosak/status/973623929993682944  

Relacja wywołała burzę w mediach społecznościowych. Do antypolskich tez prof. Bilewicza odnieśli się m. in. prof. Stanisław Żerko, dr Magdalena Ogórek, Rafał Ziemkiewicz i wielu innych dziennikarzy i komentatorów. Relację wiceprezesa RN opublikowały w całości także prawicowe portale takie jak wpolityce.pl, tysol.pl i dorzeczy.pl.