Krzysztof Bosak: W USA rozpada się wspólnota obywatelska. Może to doprowadzić do wojny domowej

Wydaje się, że to, co wydarzyło się w Charlottesville i te wszystkie zamieszki, które przetoczyły się przez USA przez ostatni rok, to jest dopiero początek wielkich konfliktów społecznych, które w następnych latach będą wybuchać w Stanach Zjednoczonych – stwierdził w rozmowie z AIP wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak. 

Krzysztof Bosak od początku bacznie przyglądał się napięciom społecznym w Stanach Zjednoczonych. – Nie da się łatwo ocenić sytuacji w Stanach Zjednoczonych, ponieważ tam się dzieje bardzo dużo rzeczy na raz. Najbardziej drastyczną sprawą były rzecz jasna wydarzenia w Charlottesville, gdzie ostatecznie nie doszło do przygotowywanej od kilku miesięcy manifestacji ruchu Alt Right przeciwko demontażowi pomnika generała Lee w Parku Emancypacji – wcześniej parku generała Lee. Podczas protestów przeciw manifestacji doszło do tragedii – młody neonazista wjechał autem w tłum lewicowych kontrmanifestantów, pozbawiając życia jedną kobietę i raniąc wiele osób – oznajmił wiceprezes RN

– W USA od około dwóch lat wydarzenia o profilu niepoprawnym politycznie, czy po prostu prawicowym, a nawet libertariańskim, są torpedowane przez przedstawicieli skrajnej lewicy. Dzieje się to poprzez organizowanie protestów, w których formułę wpisane jest celowe prowokowanie rozruchów pod pretekstem walki z faszyzmem. To prowokowanie przemocy jest elementem strategii tzw. antify, która w ten sposób doprowadza do sparaliżowania organizacji wydarzeń, a także dostarcza mediom i elitom pretekstu do stygmatyzacji sił niepoprawnych politycznie – zauważa Bosak.

Zdaniem Bosaka w Stanach Zjednoczonych możemy zaobserwować “spór o historię i tożsamość narodową, wyrażający się w postulatach burzenia pomników postaci związanych z konfederacją.”

To, co dzieje się na amerykańskiej prawicy jest reakcją na pogłębiający się oportunizm elit Partii Republikańskiej, oddalających się od zwykłych ludzi, ich potrzeb, ich emocji i interesów, a dryfujących w kierunku poprawności politycznej. Oni zupełnie przestali być atrakcyjni dla młodych, konserwatywnych Amerykanów – ocenił.

– Wydaje mi się, że ten mainstream republikański nie ma im nic do zaproponowania. A w kontrze do niego pojawił się prezydent Trump, który wygrał, pokazał, że można być niepoprawnym politycznie, a jednocześnie skutecznym, który otacza sie kontrowersyjnymi ludźmi, również kojarzonymi z ruchem Alt Right, czy nacjonalizmem, jak np. Steve Bannon. I który zaczyna realizować antyimigracyjne hasła, o których przez lata mówiła w Stanach Zjednoczonych tylko skrajna prawica – dodał Krzysztof Bosak.

Cały wywiad z Krzysztofem Bosakiem na temat napięć społecznych w USA oraz tzw. ruchu Alt-Right moqżna przeczytać tutaj