Łódź: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele Ruchu Narodowego, Obozu Narodowo-Radykalnego, Młodzieży Wszechpolskiej wraz z członkami innych patriotycznych ugrupowań w Łodzi zorganizowali przemarsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych z Placu Wolności, pod pomnik Pamięci Ofiar Komunizmu przy ulicy Anstadta. W wydarzeniu wzięło udział blisko sto osób. Zarówno działacze, jak i łodzianie oddali hołd żołnierzom niezłomnym walczącym o wolną Polskę i złożyli pod pomnikiem kwiaty.

Po Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wystawie poświęconej ofiarom komunizmu, pt “100 lat komunizmu – zbrodnia bez kary” w XII LO im. Stanisława Wyspiańskiego, przy al. Anstadta 7. Krwawe stulecie rozpoczęło się bolszewickim zamachem stanu w 1917 roku. System komunistyczny w niektórych krajach trwa do dziś, a jego założenia burzą wartości takie jak wiara, człowiek i rodzina. Pomimo, że system komunistyczny przyniósł ofiary ludzkie liczone w milionach istnień, to dziś niechętnie porównywany jest z nazizmem niemieckim. Wystawa obrazująca piekło komunizmu ma być przestrogą.

Wydarzenie wzbudziło zainteresowanie lokalnych mediów.

Żołnierze wyklęci byli przez lata zapomniani wskutek wymazania ich przez władzę „ludową” z kart historii, tocząc przedtem heroiczną batalię o wolną i wielką Polskę przeciw postępującej stalinizacji ojczyzny, w której po zainstalowaniu komunistycznego reżimu nie było dla nich miejsca. Łudzili się możliwością wybuchu sowiecko-amerykańskiej „III wojny światowej”, która jednak nie doszła do skutku. Ostatni z „Wyklętych” Józef Franczak ps. „Lalek” został zastrzelony przez UB w październiku 1963 roku. Data 1 marca zaś nawiązuje do daty wykonania wyroku śmierci na kierownictwie zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (1 marca 1951r.). Pamięć o Żołnierzach wyklętych trafiła do powszechnej świadomości Polaków dopiero kilka lat temu i na fali wzrostu zainteresowania tym tematem ustanowiono w 2011 r. państwowe święto Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

GALERIA