Marsz Niepodległości 2018

Już jutro wielki Marsz Niepodległości na 100. rocznicę odzyskania naszej państwowości!

Prawdziwy, oddolny i społeczny Marsz Niepodległości jest legalny, organizuje go jak zawsze Stowarzyszenie Marsz Niepodległości  i zgodnie z planem spotkamy się o 14:00 na Rondzie Romana Dmowskiego. Jest porozumienie z rządem, najpierw pójdzie zgromadzenie państwowe, a potem idzie czoło Marszu Niepodległości i jego uczestnicy.

Gratuluję negocjatorom i władzom Stowarzyszenia, którzy w trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się w środę środowisko narodowe, byli w stanie uzyskać maksimum tego co możliwe.

Miecz Chrobrego znów tryumfuje!

Zachowując oryginalny, wypracowany przez lata charakter Marszu Niepodległości udało się zarazem uniknąć konfliktu, który zwłaszcza tego dnia, w tę rocznicę, byłby klęską nas wszystkich, Polaków.

Kiedy kilka dni temu zapytano mnie, jak zachowałby się Dmowski w takiej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy – odparłem analogią historyczną. Ani głupi, nieprzemyślany „insurekcjonizm”, narażający Naród na ogromne straty, ani kapitualncki „lojalizm”. Tylko postawa rzeczywiście narodowa. Twórcza, konkretna a zarazem nieoddająca pola. Tak właśnie się stało.

Po decyzjach prezydent Warszawy i rządu były tylko dwa, inne scenariusze:

1. niepokoje na ulicach i przepychanki ze służbami oraz polityczny konflikt na stulecie niepodległości – czyli ogólnonarodowa katastrofa.

2. całkowite oddanie inicjatywy i podporządkowanie się stronie rządowej czyli koniec oryginalnego Marszu Niepodległości.

Tak, wiem, że teraz jest wysyp mądrali, które nigdy Marszu ani niczego nawet o zbliżonym rozmachu i skomplikowaniu nie organizowały, ale mają milion gotowych recept jak należało zrobić inaczej. To wszystko bajki i wyobrażenia ludzi nieznających realiów.

Zamiast narzekać i snuć opowieści zmobilizujcie siebie i swoich znajomych by Marsz Niepodległości na stulecie był jeszcze bardziej narodowy, polski. By był niezapomniany!

Prezes Ruchu Narodowego
Robert Winnicki