Michał Świech: TTIP to cyrograf

Zachęcamy do zapoznania się z tekstem Michała Świecha – działacza Ruchu Narodowego i kandydata do Sejmu z listy KWW Kukiz’15 z miejsca 11. w okręgu 30. Wypowiedź dotyczy konsekwencji podpisania umowy TTIP pomiędzy Unią Europejską a USA.

Co myślicie słysząc słowo „globalizacja”? Pewnie „globalna wioska”, może trochę ideologicznych sloganów z lewej lub prawej strony. I tyle. Mnie to nie dotyczy. Chcę wrócić z pracy, zjeść obiad i odpocząć. Tyle.

A co jeśli nawet to ma związek z globalizacją?

Co jeśli powiem, że wejście w życie umowy TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji) pomiędzy Unią Europejską, a USA wywróci do góry nogami właśnie Twoje życie?

Jednym ze skutków tej umowy będzie zrównanie standardów i regulacji w obu miejscach.

W Europie możesz być pewnym tego co jesz, że nie znajdziesz GMO. Amerykański farmer nie przypomina jednak polskiego czy francuskiego rolnika. On chce sprzedać tanio, nie ma tam żadnych przepisów które by chroniły konsumenta. Szybko w naszych sklepach żywność europejska zostałaby zastąpiona przez tańszą i o wiele mniej zdrową amerykańską.

Oczywiście jeśli coś by Ci się stało to post factum mógłbyś podać producenta do sądu ale… kto Ci zwróci zdrowie?

Ale to nie wszystko. Jeśli jakiś koncern będzie miał spór z Polską będzie mógł sądzić się przed „sądem arbitrażowym”, który de facto jest zwykłą prywatną firmą. Obecnie w zdecydowanej większości przypadków państwa te procesy przegrywają. Najczęściej „małe kraje” przegrywają z „dużymi firmami”.

Myślisz, ze to niewiarygodne?

Całkiem niedawno zagraniczne banki zagroziły Polsce, że pozwą ją za ustawę dot przewalutowania franków szwajcarskich. Amerykański General Electric kontrolujący BPH i niemiecki Commerzbank kontrolujący mBank odkopały kilka umów z lat 1989-1991 i otwarcie zagroziły państwu polskiemu. Nie chodzi tu o to co kto z nas myśli o frankowiczach, ale o to, że wielki bank może bez żenady szantażować państwo. To jest niezawisłość?

Już obecnie 92% spotkań między Komisją Europejską a „lobbystami” to były spotkania KE z wielkimi koncernami. Spotkania z organizacjami obywatelskimi itd. to zaledwie kilka procent.

Ale to nie koniec. TTIP to cyrograf. Każda próba wycofania się z nowych przepisów będzie niemożliwa.

Dlatego tak ważne jest informowanie społeczeństwa.

Póki jest jeszcze czas. Dlatego jako Poseł będę stanowczo sprzeciwiał się TTIP!

Michał Świech

___________________________________________________________________________

Polecamy również wywiad z Michałem, w którym komentuje swój start w nadchodzących wyborach parlamentarnych