Upamiętniamy Powstanie Warszawskie

wawa

W sobotę minęło dokładnie 71 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji, w kilkudziesięciu miastach całej Polski, narodowcy organizowali i brali udział w obchodach rocznicy tego ważnego wydarzenia.   

Najważniejszym miejscem w tym dniu była Warszawa. Tu, po raz kolejny, odbył się Marsz Powstania Warszawskiego. Wydarzenie organizowane przez Brygadę Mazowiecką Obozu Narodowo-Radykalnego i Sekcję Kobiet Ruchu Narodowego przyciągnęło kilka tysięcy uczestników. W marszu udział wzięli również przedstawiciele warszawskich i żyrardowskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej. Obchody miały miejsce także w innych częściach Mazowsza – Ostrołęce, Wyszkowie, Radomiu i Szydłowcu.

11836782_965159923547814_5031045584115849358_n

Na Podlasiu wydarzenia związane z sobotnią rocznicą odbyły się w kilku miejscowościach. Białostoccy działacze ONR-u i Młodzieży Wszechpolskiej wyrazili swoją pamięć spotykając się na Rynku Kościuszki. Uroczystości odbyły się również w Bielsku Podlaskim, Czarnej Białostockiej, Wysokim Mazowieckim i Augustowie.

Łodz_

Interesujących inicjatyw nie zabrakło w województwie łódzkim. Narodowcy z Radomska, razem z koleżankami i kolegami z Piotrkowa Trybunalskiego zorganizowali krótką inscenizację historyczną okraszoną recytacją poezji. A dzięki wysiłkom wszechpolaków w Zduńskiej Woli odbył się piknik patriotyczny. Jego uczestnicy mogli wziąć udział w rozgrywkach sportowych oraz poćwiczyć celność na strzelnicy. W Zgierzu natomiast miał miejsce Apel Pamięci Powstania Warszawskiego zakończony złożeniem kwiatów i zniczy na grobach Powstańców.

wloszczowa

Przedstawiciele świętokrzyskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego wzięli udział w stołecznym Marszu Powstania Warszawskiego. Lecz nie wszyscy udali się do Warszawy. Wszechpolacy z Włoszczowy zorganizowali rajd motorowerowy na trasie Nagłowice – Włoszczowa.

krakow

W Krakowie obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego skoncentrowały się na Placu Matejki. Wszechpolacy złożyli tam znicze pod grobem Nieznanego Żołnierza. O Powstaniu nie zapomnieli również narodowcy z Andrychowa, Mszany dolnej, Tuchowa, Tarnowa i Suchej Beskidzkiej. W tych miejscowościach również upamiętniono Powstańców składając znicze oraz kwiaty na grobach i przy pomnikach.

Grudziadz

Swój szacunek wobec bohaterów Powstania wyrazili działacze z województwa kujawsko-pomorskiego. Z grudziądzkiego rynku wyruszył marsz uroczyście zakończony pod pomnikiem gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego.  W Bydgoszczy natomiast złożono znicze pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa znajdującym się na Starym Rynku.

Jarosław

Narodowcy z Podkarpacia wykazali się imponującą aktywnością. Wszechpolacy z Rzeszowa wzięli udział w apelu poległych oraz złożyli kwiaty przy pomniku Armii Krajowej. Kilku rzeszowskich działaczy maszerowało również w warszawskim Marszu Powstania Warszawskiego. W Jarosławiu przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej byli współorganizatorami oficjalnych miejskich obchodów. Wzięli w nich udział także wszechpolacy z Sokołowa Małopolskiego, Łańcuta, Przemyśla, Kolbuszowej i Rzeszowa – uprzednio upamiętniając Powstanie we własnych miejscowościach.

Slask

Na Śląsku również nie zabrakło ciekawych inicjatyw. Narodowcy z Jaworzna  zebrali się na miejskim rynku z pomocą mieszkańców tworząc żywą “Kotwicę”. W Kłobucku wszechpolacy przedstawili patriotyczny baner rozwieszonym na jednym z wiaduktów, natomiast działacze ONR-u Bielsko-Biała złożyli kwiaty i zapalili znicze pod bielskim pomnikiem Armii Krajowej.

 Gryfino

O Powstaniu Warszawskim nie zapomnieli działacze Ruchu Narodowego z Pomorza Zachodniego. Wszechpolacy ze Szczecina zgromadzili się licznie na Placu Grunwaldzkim układając ze zniczy znak Polski Walczącej, przyciągając tym wielu mieszkańców. Obchody miały miejsce również na cmentarzu komunalnym w Kołobrzegu, rynku w Czaplinku oraz na Placu Sybiraków w Gryfinie.

Elblag

W Olsztynie działacze Młodzieży Wszechpolskiej na jednym z wiaduktów wywiesili baner upamiętniający warszawski zryw. W Elblągu zaś członkowie lokalnych struktur Ruchu Narodowego złożyli kwiaty pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Udało się również stworzyć żywą “Kotwicę” ze zgromadzonych osób.

Gorzow

Pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego wyrazili także narodowcy z województwa lubuskiego. Gorzowscy wszechpolacy uczestniczyli w miejskich obchodach pod pomnikiem Armii Krajowej oraz ułożyli ze zniczy znak Polski Walczącej pod staromiejską katedrą. Podobną inicjatywą wykazali się działacze z Zielonej Góry. Oni również stworzyli “Kotwicę” przy pomocy zniczy.

Pila

Kolejnym istotnym obszarem na mapie obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego jest niewątpliwie Wielkopolska. W Poznaniu przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego wzięli udział w oficjalnych uroczystościach pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Warto dodać, że delegacja członków ONR-u z Poznania uczestniczyła w stołecznym Marszu Powstania Warszawskiego. Za to Wszechpolacy z Wolsztyna zebrali się na lokalnym cmentarzu oddając hołd Powstańcowi pochodzącemu z Wielkopolski – Franciszkowi Czeszakowi. W Pile działacze narodowi razem z mieszkańcami na jednym z placów utworzyli żywy symbol Polski Walczącej o imponującym wyglądzie.

Wroclaw

Działacze Brygady Dolnośląskiej Obozu Narodowo-radykalnego wraz z kibicami uczcili pamięć o Powstańcach zbierając się na wrocławskim Placu Dominikańskim. Na miejscu odpalono ponad 70 rac. W obchodach udział wzięli również wrocławscy wszechpolacy.

Lubel

Na Lubelszczyźnie również nie zabrakło uroczystości związanych z Powstaniem Warszawskim. Wysiłek Powstańców został upamiętniony przez narodowców w Świdniku i Kraśniku.  Natomiast działacze ONR-u z Lublina, Zamościa i Włodawy wzięli udział w stołecznych obchodach.

Gdynia
fot. Mikołaj Kornacki

Pomorskie uroczystości skoncentrowały się w Trójmieście.  W Gdyni wszechpolacy razem z kibicami utworzyli żywą “Kotwicę” w biało-czerwonych barwach. Narodowcy z Gdańska złożyli znicze pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. W innych częściach Pomorza również uczczono pamięć bohaterów. Współorganizatorami obchodów w Starogardzie Gdańskim byli lokalni działacze Ruchu Narodowego. Natomiast na człuchowskim Placu Bohaterów zebrali się członkowie Młodzieży Wszechpolskiej.

Powstanie Warszawskie było wydarzeniem ważnym, lecz bardzo tragicznym w naszej historii. Nie pozwolimy jednak zapomnieć o jego uczestnikach, a przede wszystkim o ideach, które przyświecały im w walce.