Podsumowanie dnia sejmowego (28 maja 2020 r.)

Trwa 12. posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji. Czas na skrótowe podsumowanie drugiego dnia posiedzenia. 28 maja z Ruchu Narodowego głos zabierało kilku posłów, na czele z prezesem Winnickim.

12. posiedzenie Sejmu obecnej kadencji rozpoczęło się wczoraj. Dzisiaj mieliśmy drugi dzień obrad. W imieniu Konfederacji wypowiadało się kilku posłów Ruchu Narodowego: prezes Robert Winnicki oraz dwaj wiceprezesi partii, Krzysztof Bosak oraz Krzysztof Tuduj. Ten ostatni wypowiadał się w sprawie działań rządu na polu prorodzinnym. “Zachęcam i apeluję abyśmy wreszcie doczekali się mocnego programu polityki prorodzinnej. (…) Który szeroko, mocno i skutecznie odpowie na wyzwania związane z demografią, a to jest jeden z dwóch, trzech najważniejszych problemów, przed jakimi stoimy” – mówił Krzysztof Tuduj.

Następnie prezes RN wypowiadał się ws. nieporadności rządu w czasie pandemii i kryzysu. “Nie macie żadnego, najmniejszego, sensownego, konsekwentnego, przemyślanego, przepracowanego i własnego planu na walkę z tą epidemią. Nie posiadacie go. Słuchacie skompromitowanej WHO, która raz mówi maseczek nie zakładać, drugiego dnia mówi zakładać. (…) Naród się oburza, jak widzi, gdy prezydent Duda robi tłok i ścisk po miejscowościach w Polsce, a łowicka pielgrzymka jest aresztowana. Reprezentujecie hipokryzję i to widzi również chrześcijańska opinia publiczna w naszym kraju”. Następnie przyszedł czas na “gwóźdź programu”, a więc dyskusję nad wnioskiem o wotum nieufności wobec wicepremiera Jacka Sasina. Robert Winnicki w bardzo ostrych słowach krytykował sam powód utworzenia Ministerstwa Aktywów Narodowych.

Według prezesa Winnickiego powstało “żeby okiełznać frakcje, które się rozpanoszyły wewnątrz obozu rządzącego. Nowogrodzka zaczęła tracić kontrolę nad polityką frakcji w spółkach skarbu państwa”. Krytykował rozrzutność obecnej władzy i brak realnych reform. “Musnęliście zaledwie sądownictwo i to nie od strony, którą powinno się zaczynać reformę. (…) 5 lat, podczas których sprawowanie władzy nie stało się narzędziem do uczynienia Polski silniejszej”. Krzysztof Bosak mówił: “Zrobiliście cyrk z kwarantanny. Zakazaliście ludziom pracować w przy stu zachorowaniach. Odmrażacie gospodarkę przy czterystu. Wykorzystaliście kryzys, żeby zaproponować kilka nowych podatków, nowe uprawnienia dla służb, żeby zamknąć Sejm”. Konfederacja zagłosowała przeciwko wicepremierowi Sasinowi, ale ten pozostał na stanowisku.