Pomorze: Oświadczenie ws. nadania nazwy “Węzeł im. Romana Dmowskiego” głównemu skrzyżowaniu na Obłużu.

Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem naszych pomorskich działaczy ws. nadania nazwy “Węzeł im. Romana Dmowskiego” głównemu skrzyżowaniu na Obłużu. Projekt złożyliśmy 08.05.2015., a do tej pory wniosek nie został poddany pod głosowanie na sesji Rady Miasta.

Gdynia 02.01.2018

Oświadczenie Ruchu Narodowego koła Gdynia, w sprawie projektu obywatelskiego uchwały Rady Miasta Gdynia dot. nazwy dla węzła w Gdyni – Obłużu.

W maju 2015 roku działacze Ruchu Narodowego złożyli do Biura Rady Miasta Gdynia obywatelski projekt uchwały w sprawie nazwania skrzyżowania ulic Eugeniusza Kwiatkowskiego i Admirała Józefa Unruga w Gdyni – Obłużu imieniem Romana Dmowskiego. Ten węzeł komunikacyjny uczęszczany jest codziennie przez około 50 tysięcy ludzi. Pod projektem obywatelskim podpisało się się ponad 600 osób, co udowadnia, że taki pomysł cieszy się poparciem społecznym. Mieszkańcy chętnie widzieliby ojca niepodległości naszej ojczyzny jako patrona jednego z głównych węzłów komunikacyjnych miasta i okolic. Roman Dmowski – XX-wieczny polityk, twórca Narodowej Demokracji, współczesnej myśli narodowej, a także wychowawca pokoleń. Zasłużył się w niemałej mierze odrodzeniu niepodległej Polski. Warto, aby Gdynia w końcu uhonorowała człowieka, dzięki któremu pośrednio zawdzięcza swoje istnienie i rozwój. W rok stulecia niepodległości, a także w dzień rocznicy śmierci tego wybitnego męża stanu, przypominamy o projekcie obywatelskim dotyczącym niewielkiej i niezbyt kosztownej, acz niezwykle symbolicznej sprawy.

Niestety, przez ponad dwa lata od złożenia projektu wraz z podpisami, gdyńskim radnymnie udało się podjąć tematu na sesjach rady miasta. Po złożeniu projektu dokumenty trafiły do odpowiednich komisji w celu zbadania merytoryczności projektu. Został on zaopiniowany pozytywnie, jednak po kilku tygodniach temat został zawieszony bez podania konkretnych przyczyn. Uważamy, że to akt złej woli lub kompletny brak organizacji pracy urzędu. Nie można ignorować głosu obywateli! Gdynia wraz z radnymi Samorządności i prezydentem Wojciechem Szczurkiem na czele chce uchodzić za nowoczesne miasto, przyjazne mieszkańcom, zachęcające do wielu aktywności publicznych. Niestety, ale ci, którzy powinni dawać przykład zorganizowania i pro-obywatelskich postaw uciszają lub ignorują głos mieszkańców.

Nazwanie dużego skrzyżowania ulic o charakterze węzła nie wymaga od nikogo wymiany dokumentów z racji zmiany adresu, nie wymaga też wielkich nakładów finansowych. Tym bardziej zastanawia nas, skąd ten brak reakcji ze strony włodarzy? Czy to zła wola? Czy też są inne powody? W imieniu sygnatariuszy projektu uchwały domagamy się jak najszybszego podjęcia tematu przez radnych na najbliższych sesjach Rady Miasta.

W imieniu koła RN Gdynia i pomysłodawców projektu uchwały

Krzysztof Szymański
Łukasz Kosiorek