Posłowie RN domagają się postawienia płotu na granicy z Ukrainą

– W kwietniu, a może nawet i w marcu spodziewamy się wiosennej fali imigrantów, która będzie próbowała przekroczyć granicę Strefy Schengen na odcinku bieszczadzkim. Dotychczasowe kanały przerzutowe – przez Węgry czy Słowenię – są coraz szczelniejsze, więc przybysze z innych kontynentów najprawdopodobniej zaczną korzystać z szlaku wiodącego właśnie przez Polskę na zachód lub północ Europy – podkreślił na dzisiejszej konferencji prasowej poseł RN Sylwester Chruszcz

– W związku z tym apelujemy do rządu o wyasygnowanie kwoty 250 mln zł, która to – według przygotowanego przez Ruch Narodowy kosztorysu – pokryłaby koszty zaprojektowania i wybudowania płotu na granicy polsko-ukraińskiej podobnego do tego, jaki obecnie znajduje się na granicy serbsko-węgierskiej. Ci, którzy tego rozwiązania nie poprą, będą współodpowiedzialni za tragedie ludzkie z udziałem imigrantów, którzy wybiorą szlak przez Polskę – podkreślił Sylwester Chruszcz.

Robert Winnicki przypomniał, że płot na granicy węgiersko-serbskiej skutecznie chroni ten odcinek Strefy Schengen przez napływem nielegalnych imigrantów. – Węgierska ludność z przygranicznych terenów sama składa się na etaty specjalnej straży, która zajmuje się wyłącznie pilnowaniem tego płotu. To realne wyzwanie – podkreślił prezes RN.
Robert Winnicki odniósł się także do projektu uchwały autorstwa parlamentarzystów PiS, z jakim zostali zapoznani posłowie na dzisiejszej Komisji ds. UE. – W listopadzie zgłosiliśmy uchwałę wzywającą rząd do ofensywy politycznej na forum UE, celem zmiany decyzji Rady Unii Europejskiej ws. rozlokowywania kwot imigrantów. Co zrobiło Prawo i Sprawiedliwość? Najpierw wstrzymało się w głosowaniu na komisji, zaś na forum Sejmu parlamentarzyści partii rządzącej opowiedzieli się za powrotem tej uchwały do prac w komisji. Ostatecznie posłowie PiS stworzyli swój własny projekt uchwały, który krytykuje poprzedni rząd i pomysły przydzielania przez Unię Europejską stałych kwot imigrantów. Nie zawiera w sobie jednak rzeczy najistotniejszej, a więc wezwania rządu do podważenia decyzji z września 2015 r. o rozlokowywaniu imigrantów – poinformował prezes Ruchu Narodowego.

Zapis konferencji [VIDEO]