Prezes RN i Paweł Kukiz na XXI Światowym Kongresie Kresowian na Jasnej Górze

Robert Winnicki RN

W niedzielę 5 lipca mszą św. w intencji poległych i pomordowanych na Kresach Wschodnich II RP rozpoczął się XXI Światowy Kongres Kresowian. Wzięli w nim udział działacze RN na czele z Robertem Winnickim (prezes Ruchu Narodowego) i Arturem Zawiszą (Zarząd Główny RN). Obecny był także Paweł Kukiz.

– Dzisiaj także wspominamy 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Dla całego świata jest to data radosna, zakończyła się wojna i w Europie i w Azji. Ale dla mieszkańców Kresów wschodnich to nie jest data radosna, albowiem najpierw w wyniku Paktu Ribbentrop-Mołotow, czwartego rozbioru Polski, podzielono Polskę na pół, między Niemcy a Związek Radziecki – mówił podczas homilii ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Po zakończeniu mszy św. rozpoczęło się Otwarte Forum Kresowe. Głos zabrali m.in. Robert Winnicki i Paweł Kukiz.

Prezes RN przedstawił prezentację obrazującą zaangażowanie Ruchu Narodowego w tematykę kresową. Mówił o stanowiskach zajmowanych przez władze RN w związku z sytuacją na wschodzie, polską mniejszością i polityką historyczną. Wspomniał także o akcjach wspierania Polaków na Kresach – „Polska flaga w polskim domu” na Wileńszczyźnie, czy „Rodacy rodakom”. Na zakończenie krótko podsumował wpływ RN na debatę publiczną w Polsce w obszarze Kresów, problemu ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, a także praw polskich mniejszości na wschodzie.

–To jest ruch który jest w trakcie tworzenia. Ruch otwarty na wszelkie propolskie, patriotyczne siły, m.in. na te siły, które chcą przywrócić Polakom godność. Odnoszę się tutaj do dzisiejszej wypowiedzi pana Winnickiego. Szczerze podziwiam Ruch Narodowy za wieloletnie poświęcenie, za taką pracę u podstaw, za pracę pozytywistyczną. Za walkę o utrzymanie naszej tożsamości, szacunek dla biało-czerwonej, szacunek dla orła, szacunek dla kultury. Jaką dostali za to nagrodę? Wiadomo – oszołomy, faszyści. Taką dostali nagrodę. Z całą pewnością jest to jedna z grup, z którą praca jest naprawdę ogromną przyjemnością. Zdyscyplinowani, konkretni, wywiązujący się z zadań, obowiązkowi. Życzyłbym całej tej naszej dzisiejszej „klasie politycznej” takiej pasji, takiego wielkiego patriotyzmu, tak wielkiej miłości do ojczyzny – mówił Paweł Kukiz podczas sobotniego kongresu.

– Fantastycznie było spotkać ponownie wszystkich znajomych i przyjaciół, na czele z seniorką ruchu narodowego, panią Marią Mirecką, która w lutym skończy 100 lat! Była z nami również m.in. Marysia Pyż ze Lwowa, komandor Rajdu Katyńskiego pan Wiktor Węgrzyn, jak zwykle ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski i Paweł Kukiz, którego ojca, wybitnego działacza kresowego, wspominaliśmy szczególnie w tym roku. Dziękuję serdecznie za wiele ciepłych słów skierowanych na sali pod adresem Ruchu Narodowego – podsumował prezes RN Robert Winnicki na swoim facebookowym profilu.