Robert Winnicki: Będziemy głosować za dobrymi ustawami

20 listopada Robert Winnicki był gościem red. Michała Rachonia w programie “Wolne Głosy” Telewizji Republika. Zachęcamy do zapoznania się z nagraniem lub z krótkim streszczeniem audycji, które zamieściliśmy poniżej. 

O głosowaniu przeciw wotum zaufania:

W wielu obszarach deklaracje rządu były poniżej naszych oczekiwań. Oczywiście tam, gdzie deklaracje były jasne, np. w obszarze szkolnictwa, zgadzaliśmy się z nimi i biliśmy brawo. Będziemy pomagać i głosować za dobrymi ustawami rządu. Natomiast całokształt był dalece niesatysfakcjonujący, zważywszy na to, że Prawo i Sprawiedliwość ma samodzielną większość w obecnym Sejmie.

O konieczności zmiany Konstytucji:

Formowanie nowej Polski, innej od PRL i od Republiki Okrągłostołowej, wymaga napisania Konstytucji od nowa. Jasny trójpodział władzy – wykonawcza (system prezydencki), ustawodawcza i sądownicza. Zmiana ordynacji wyborczej do Sejmu – wprowadzenie przynajmniej elementów ordynacji większościowej. Publiczne oświadczenia majątkowe sędziów, aby i ten organ cieszył się zaufaniem. Sędziowie, zajmujący się sporami cywilnymi na najniższym poziomie, pochodzący z wyborów na poziomie gminy i powiatu. Powszechne wybory Prokuratora Generalnego, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, niezależnego od Ministra Sprawiedliwości.

O Trybunale Konstytucyjnym:

Z sytuacji, w jaką wpędziła Sejm Platforma Obywatelska, nie było dobrego wyjścia. PiS jakoś wyszedł z tego patu. Prawo w demokracji jest pochodną woli politycznej. W naszej ocenie Trybunał Konstytucyjny przez ostatnie 25 lat odgrywał raczej negatywną rolę – hamulcowego zmian, który przeciwstawiał się np. lustracji, ale już nie grabieży podatników z OFE. Trybunał należy “odblokować”, ale nie oznacza to, że dajemy PiS-owi nieograniczony kredyt zaufania.

O Ruchu Narodowym wewnątrz koalicji Kukiz’15:

Kwestia dyrektora klubu nie jest kwestią ideowo-polityczną, tylko techniczno-organizacyjną. Istniejące rozbieżności wewnątrz klubu są niwelowane poprzez to, na co umawiamy się w Strategii Zmiany, i o czym mówimy w obszarze państwa. Nie widzę przestrzeni do sporów i kłótni – walczymy o te same rzeczy. Intuicje zdecydowanej większości posłów idą w tym samym kierunku.