Robert Winnicki i Krzysztof Bosak na konwencji Jobbik Magyarországért Mozgalom w Budapeszcie

 

Ponad 2 tysiące działaczy partii, dyplomaci i zagraniczni goście z kilkunastu krajów (nie tylko europejskich), dziesięcioosobowa delegacja Ruchu Narodowego – tak w liczbach wygląda konwencja Jobbik Magyarországért Mozgalom, która od dwóch godzin trwa w Budapeszcie.

W sobotę 30 stycznia o godzinie 13:00 w Budapeszcie rozpoczęła się doroczna konwencja Jobbiku, w której bierze udział oficjalna delegacja Ruchu Narodowego, z prezesem Robertem Winnickim i wiceprzewodniczącym partii Krzysztofem Bosakiem na czele.

Liderzy RN goszczą w węgierskiej stolicy już od piątku, za nimi spotkanie z Szàvayem Istvanem – wiceprezesem Jobbiku. Politycy omawiali m.in. sprzeciw wobec brukselskiego dyktatu, TTIP, ochronę mniejszości narodowych w Europie Środkowej oraz współpracę polsko-węgierską.

 

Jobbik Magyarországért Mozgalom to węgierska nacjonalistyczna partia polityczna, obecnie druga siła w parlamencie. Pierwszy sukces przyniosły im wybory do PE w 2009 roku (po 6 latach działalności), w których zdobyli ponad 427 tys. głosów (14,7%). Współpraca RN i Jobbiku trwa od 2012 roku.