Robert Winnicki: Kukiz i Żołnierze Wyklęci – Pawle, nie idź tą drogą!

My, narodowcy zawsze krytycznie podchodziliśmy do historii Polski. Wskazywaliśmy i wskazujemy to, co było w naszych dziejach wielkie, dobre, co budowało siłę narodu.

Nie zapominamy jednocześnie o tym co było złe, małe, błędne, co prowadziło do słabości. Jesteśmy zwolennikami budowania przyszłości narodu na fundamencie prawdy. Krytyczna analiza historii uczy nas, jak nie popełniać błędów przeszłości.

Niestety, ostatnie komentarze Pawła Kukiza idą w zupełnie przeciwnym kierunku niż uczy narodowa szkoła analizy dziejów.

1. Przede wszystkim, zestawianie Żołnierzy Wyklętych z UPA, nawet przy wszystkich zastrzeżeniach, jakie poczynił, jest po prostu niegodne. Tu nie ma i nie może być żadnych analogii.

2. Po drugie, takie zestawienie to strzał wymierzony w polską politykę historyczną. Strzał, który już jest wykorzystywany przez antypolskie siły w kraju, jak i zwłaszcza – będzie wykorzystywany za granicą. Polityk chcący reprezentować patriotów nie powinien takich rzeczy robić.

3. Po trzecie wreszcie – żeby wypowiadać się w tak delikatnych kwestiach, należy gruntownie znać temat. Czy Paweł Kukiz zna choćby publikację Glaukopisu pt. “Kpt. Romuald Rajs “Bury” a Białorusini – fakty i mity”? Wątpię. Dlatego też – szczerze polecam lekturę: http://podziemiezbrojne.blox.pl/2016/03/Kpt-Bury-a-Bialorusini-czesc-13.html

Stąd mój krótki apel, parafrazujący klasyka – Pawle, nie idź tą drogą!