Ruch Narodowy na I Pielgrzymce Żołnierzy Niezłomnych [+GALERIA]

W niedzielę 11 marca 2018 r. na Jasnej Górze odbyła się I Pielgrzymka Żołnierzy Niezłomnych. Zaproszono na nią ponad 60 żyjących kombatantów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Wydarzenie przyciągnęło uwagę wielu patriotów i grup rekonstrukcyjnych, którzy chętnie wspierali swoją pomocą organizatorów i samych kombatantów. Uczestniczyli w nim również członkowie Ruchu Narodowego.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. celebrowaną przez abp. Sławoja Leszka Głódzia, po której nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Żołnierzom Niezłomnym w Kaplicy Pamięci Narodu im. O. Augustyna Kordeckiego. Natępnie odbyła się debata pod tytułem “Żołnierze Niezłomni. Krok ku Niepodległej Polsce” z prezentowaniem fragmentów filmu o Żołnierzu Wyklętym, nawiązującym do historii ostatniego żołnierza niezłomnego – Józefa Franczaka, o pseudonimie „Lalek”. Poprowadził ją redaktor Antoni Trzmiel (TVP) , a panelistami byli: Konrad Łęcki (reżyser filmu „Wyklęty”), Piotr Dmitrowicz (historyk, wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego) oraz prof. Wiesław Wysocki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).

Wydarzenie uzyskało Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Słowa wyryte na tablicy, która znalazła swoje miejsce w Kaplicy Pamięci Narodu, brzmią: “Żołnierzom Niezłomnym, którzy stanęli do walki o wolną Polskę przeciwko komunistycznemu zniewoleniu, poległym w walkach, zakatowanym podczas śledztw, zamordowanym w wyniku zbrodni sądowych, długoletnim więźniom i represjonowanym.” Jest to swoisty wyraz podziękowania wszystkim walczącym Żołnierzom Niezłomnym podczas rządów Polskiej Republiki Ludowej.

Gdyby nie działanie środowisk narodowych do tej pory nie znalibyśmy historii tych dzielnych Polaków, którzy walczyli o prawdziwą wolność naszej Ojczyzny. Cieszymy się, że wreszcie została przywrócona pamięć osobom, które walczyły o nasz kraj, gdyż przez wiele lat były wymazane, a wręcz zakazywane w historii świadomości społeczeństwa. Niemniej zauważamy, iż coraz częściej historia tych osób jest wykorzystywana do celu propagandowych i marketingowych dla obecnej władzy oraz spółek państwowych.

GALERIA