Łódź: Ruch Narodowy na premierze filmu o oddziale AK “Dzik”

W poniedziałek 19 marca odbyła się już druga premiera filmu „Dzik” organizowana przez łódzką Fundacją Życie. 

Była to okazja by Ruch Narodowy, Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalnym oraz inne narodowe organizacje z Łodzi, mogły zapoznać się z trudną historią oddziału „Dzik”, patrolującego w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego i Konstantynowa Łódzkiego w czasie II Wojny Światowej. Ze względu na brak środków i inne przeciwności, film powstawał aż przez 5 lat.

Film przedstawia los członków tego dzielnego i niestety nielicznego oddziału Armii Krajowej. Rodziny, sąsiedzi oraz obce osoby pomagające partyzantom były każdego dnia narażone na niemieckich żołnierzy, którym po aresztowaniu, podczas przesłuchań każda sprawiona im krzywda sprawiała przyjemność. Film przedstawiał wywiady z najbliższymi (żyjącymi) im osobami, które od lipca 1944 roku do maja 1945 roku przyglądały się z boku tej ogromnej tragedii. Smutnym wspomnieniom bohaterów, większych emocji dodawały przedstawione fragmenty życia partyzantów odegrane przez aktorów. Mimo upływu lat, ci ludzie nadal czują ból wspomnień tych ciężkich wydarzeń, które – jak widać, wpłynęły na resztę ich życia. Emocjonujące kino, które wzbudza napięcie i w pigułce przestawia losy najwierniejszych ojczyźnie Polaków, który nie bali się przeciwstawić się niemieckiemu zaborcy. Najtrudniejsze scenariusze pisze życie, dlatego nakręcone wydarzenia w filmie, oparte są na podstawie dokumentów z Archiwum w Rawie Mazowieckiej.

Po seansie, autorzy filmu Damian Wenta oraz Łukasz Chojecki opowiadali jak wyglądała ich praca nad filmem oraz odpowiadali na pytania publiczności. Zagłębianie się w tą smutną, prawdziwą historię było dla nich trudne, a jednocześnie fascynujące, ze względu na odwagę i ogromną wiarę walczących partyzantów, którzy do samego końca wierzyli w wyzwolenie Ojczyzny. Wkrótce pojawi się komunikat o drugiej części filmu, opowiadającej o następnej części tego oddziału, która będzie przedstawiać historie miłośną między partyzantem, a młodą kobietą, która nie bała się porzucić rodzinnego, spokojnego domu i walczyć razem z mężczyznami w obronie Ojczyzny.