Rybnik: W czwartek manifestacja RN w obronie likwidowanych kopalń

“Jeśli dłużej będziemy bierni i nie wyjdziemy na ulicę, to Prawo i Sprawiedliwość zniszczy polskie górnictwo”, dlatego już w czwartek 8 grudnia o godzinie 18:00 na rybnickim Rynku śląski region Ruchu Narodowego organizuje manifestację w obronie likwidowanych kopalń.

W kampanii wyborczej w 2015 roku politycy Prawa i Sprawiedliwości obiecywali, że będą zamykać tylko te kopalnie węgla kamiennego, które nie posiadają już zasobów tego surowca.

Czas pokazał, że były to tylko mrzonki, a polityka rządu PiS-u niczym nie różni się od polityki PO, czyli polityki zamykania kolejnych kopalń na Śląsku pod hasłem trwałej nierentowności.

Książkowym przykładem tego sabotażu na majątku narodowym jest postępowanie rządu Premier Beaty Szydło wobec kopalni Krupiński w Suszcu. Kopalnia Krupiński, mimo że posiada koncesję na wydobycie do 2030 roku (jako jedna z nielicznych w Polsce), posiada ponad 40 milionów ton zasobów operatywnych (tych, które się wydobywa) została uznana za kopalnię trwale nierentowną. W ciągu kilkunastu miesięcy na majątku kopalni Krupiński dokonano odpisów księgowych za ponad 500 milionów złotych, wliczono w stratę wydatki inwestycyjne w nowym polu Zgoń, które miało się zacząć dopiero zwracać itp. Ponadto w Krupińskim ograniczono roboty przygotowawcze a cena węgla wg informacji, które posiadamy, była sztucznie zaniżana, by wykazać trwałą nierentowność.

Zamknięcie tej kopalni to nie tylko niszczenie majątku narodowego poprzez odcięcie zasobów milionów ton węgla kamiennego, ale także dramat dla lokalnej społeczności. Z tytułu zamknięcia kopalni bardzo ucierpli budżet Gminy Suszec, wszyscy zdają sobie sprawę, że konieczne będą nie tylko zwolnienia w administracji publicznej ale także znacznie spadnie jakość usług świadczonych przez Gminę (np. edukacja).

Ruch Narodowu od samego początku monitorował sprawę Krupiński. Poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego złożył w sprawie kopalni dwie interpelacje, gdzie Minister Energii sam odkłamywał swoją propagandę na temat suszeckiej kopalni. Zwołaliśmy konferencję prasową, pisaliśmy oświadczenia i artykuły prasowe na naszych portalach. Niestety, media głównego nurtu uzależnione od sympatii polityków Prawa i Sprawiedliwości nie mogły napisać prawdy o celowym niszczenie Krupińskiego.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości, na naszych oczach, przy bierności społeczeństwa i części górników, niszczy ostatnią gałąź polskiego przemysłu – górnictwo węgla kamiennego. Jeśli dłużej będziemy bierni i nie wyjdziemy na ulicę, to Prawo i Sprawiedliwość zniszczy polskie górnictwo.

 

CZWARTEK 8 GRUDNIA – 18:00 – RYNEK W RYBNIKU

Zapraszamy!
Organizator: Ruch Narodowy Region Śląski
Wsparcie: Młodzież Wszechpolska Rybnik