Spacer po Praskich Katowniach i spotkanie z Powstańcem Warszawskim

W niedziele 1 października o godzinie 12.00 spod Bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana wyruszył „Spacer po Praskich Katowniach”, który prowadziła certyfikowana przewodniczka Lidia Sepełowska. Na wydarzenie przybyło kilkadziesiąt osób.

Spacer przeszedł ulicami warszawskiej Pragi, zatrzymując się m.in. przy byłym Trybunale Wojennym Armii Czerwonej, byłym więzieniu karno-śledczym tzw. Toledo czy przy byłej Kwaterze Głównej NKWD w Polsce. To właśnie przy więzieniu Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD, przeznaczonym dla żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, delegacja Ruchu Narodowego złożyła kwiaty.

Po spacerze w kawiarni-antykwariacie “Stara Praga” rozpoczęło się spotkanie z Powstańcem Warszawskim Zygmuntem Gasiukiem ps. „Słoń”. Zgromadzeni mogli usłyszeć o wydarzeniach, które rozegrały się w podczas Powstania Warszawskiego oraz zaśpiewać powstańcze piosenki. Na spotkaniu byli obecni również koledzy z oddziału „Słonia” oraz Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego.

Wydarzenie zorganizował Ruch Narodowy.

GALERIA