Stop pedagogice wstydu – podsumowanie konferencji

Pełna sala słuchaczy i ośmiu znakomitych prelegentów – tak w kilku słowach można podsumować sobotnią konferencję “Stop pedagogice wstydu”, organizowaną przez Narodową Organizację Kobiet i Ruch Narodowy.

Wśród mówców znaleźli się naukowcy, publicyści i politycy. Leszek Żebrowski, dr Marta Cywińska, prof. Tomasz Panfil, Tadeusz Płużański, dr Aldona Ciborowska, Ewa Szakalicka, dr Bawer Aondo-Akaa i Krzysztof Bosak – te nazwiska przyciągnęły do Sejmu w sobotni poranek przeszło 60 osób. Dyskutując o zagadnieniu pedagogiki wstydu prelegenci zgodzili się, że jej pokonanie jest wykonalne choć wymaga ogromnych nakładów pracy.  – W przestrzeni publicznej nadal mamy do czynienia z mitami historycznymi, walka o pamięć trwa. Musimy podkreślać i wciąż przypominać wybitność naszych rodaków. Ojczyzna powinna być wartością samą w sobie – mówił prof. Panfil.

Z kolei Tadeusz Płużański podkreślał, że choć  Witold Pilecki i inni wrócili do przestrzeni publicznej to nadal są w niej szerzej nieznani, a często traktowani z pogardą. – Bez wątpienia ważna jest tu rola edukacyjna. To powinien być obowiązek w ramach nauczania szkolnego, aby niezbędna wiedza była znana każdemu młodemu Polakowi – zakończył.

Ewa Szakalicka omówiła sposób wypierania świadomości o Kresach, najpierw podkreślając wymiar definicyjny. – Nie mamy do czynienia z repatriantami tylko, z Polakami, którzy zostali w swoich domach. Nadal żyją także Polacy, którzy trwają w sposobie myślenia tamtej rzeczywistości, a są zupełnie zapomniani przez polski rząd i wspierani tylko w symboliczny sposób.

Burzliwą dyskusję wywołało ostatnie wystąpienie – konferencję “zamykał” wiceszef RN Krzysztof Bosak , który skupił się na znaczeniu pojęć „wartości europejskie” i „europejskie standardy”. – Lewicowo-liberalne wartości zdominowały świat zachodni, narzucanie nowych idei zachodzi coraz częściej w sposób prawny, poprzez w pierwszej kolejności sformułowanie koncepcji, uzasadnienie jej moralne i popularyzacje. Niewątpliwie nowo powstające prawo jest próbą kodyfikacji pojęć i idei, przykład multikulturalizmu. Przyczyną ignorancji wobec nowych ideologii jest brak znajomości europejskiej i własnej tradycji politycznej – podsumował wiceprzewodniczący partii.

Konferencja odbyła się pod patronatem prezesa Ruchu Narodowego Roberta Winnickiego. “Pedagogika wstydu” to termin ukuty stosunkowo niedawno, używany głównie przez prawicowych publicystów i polityków. Określa sposób mówienia o polskiej historii i polskich cechach narodowych charakterystyczny dla „Gazety Wyborczej” i elit III RP.

Nagranie można obejrzeć tutaj: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=09DBEED5C8954F9DC125804C002B9B5F