Stuletnia wszechpolka odznaczona przez Prezydenta RP

– Pani Maria to postać niezwykła. Od 1937 roku w Młodzieży Wszechpolskiej, w czasie wojny zaangażowana w działalność konspiracyjną, po wojnie prześladowana przed UB musiała wyemigrować do USA – mówił na konferencji prasowej poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego

W piątek 12 lutego Prezydent RP odznaczył Marię Mirecką-Loryś Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za jej zasługi.

– Nigdy nie zapomniała Pani o swoich rodakach, tych, w najtrudniejszej sytuacji, a to świadczy nie tylko o wielkim sercu, ale to świadczy po prostu o wielkości człowieczeństwa, o niezwykłym patriotycznym wychowaniu, niezwykłem miłości bliźniego, niezwykłej miłości ojczyzny i wielkim patriotyzmie, czego Rzeczpospolita nigdy Pani nie zapomnni – powiedział Andrzej Duda.

Pani Maria przed kilkoma dniami skończyła 100 lat, z tej okazji partia Ruch Narodowy i Narodowo-Demokratyczny Zespół Parlamentarny zorganizowali w Sejmie spotkanie urodzinowe, które poprzedziła konferencja prasowa (nagranie video poniżej).

Maria Mirecka-Loryś w roku 1937 wstąpiła do Młodzieży Wszechpolskiej, w latach 1939-1945 działała w podziemiu narodowym. Po wojnie, zagrożona aresztowaniem, opuściła Polskę.
Szersza nota biograficzna na stronie ZŻ NSZ – http://nsz.com.pl/index.php/zyciorysy/222-maria-mirecka-lory