Tomasz Rzymkowski: Polska nie może przyjąć imigrantów, bo jest to niezgodne z obowiązującym prawem, także unijnym

– Relokacja kwot “uchodźców” jest niezgodna z prawem powszechnie obowiązującym we wszystkich krajach Unii Europejskiej – zaznaczył na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie poseł Tomasz Rzymkowski. W związku z tym zapowiedział skierowanie zapytania w formie interpelacji do Ministra Spraw Zagranicznych –  Na jakiej podstawie prawnej, w granicach jakiego prawa, państwo polskie ma uczestniczyć w relokacji kwot imigrantów?

W rozporządzeniu PE i Rady nr 604/2013 z 26 czerwca 2013 roku, zwanym potocznie Dublin III, na które powołali się dzisiaj posłowie klubu Kukiza, istnieje zapis mówiący o zasadzie pierwszeństwa państwa członkowskiego, do którego wjechała osoba ubiegająca się o azyl. “Uchodźca” powinien zatrzymać się w pierwszym państwie bezpiecznym po opuszczeniu kraju ogarniętego wojną. Przytaczane rozporządzenie dopuszcza jeszcze dwie ewentualności: prawo do azylu w państwie UE, gdzie imigrant znajdował się najwcześniej, a w ostateczności – w kraju docelowym, do którego taka osoba planuje się udać. W żadnym z tych wypadków państwem wskazanym nie jest Polska.
Poseł Adam Andruszkiewicz podkreślił z kolei, że wolne narody europejskie  powinny samodzielnie decydować o istotnych dla siebie kwestiach, stąd też inicjatywa zebrania 500 tys. podpisów pod wnioskiem o referenedum ws. przyjęcia przez Polskę imigrantów.